Dworek

Budynek mieszkalny zostałzaprojektowany w formie prostokąta z dwuspadowym dachem naczółkowym o nachyleniu połaci dachowej 40 stopni oraz 4 wolimi okami.

Bryła budynku została zdominowana przez symetrię i ład. Wschodnia elewacja została zaakcentowana portykiem w kształcie wolego oka opartego na 2 kolumnach.

Rzuty budynku zostały podporządkowane 2 osiom, które kształtują układ wszystkich pomieszczeń. 

Główne wejście do domu odbywa się przez portyk. Na osi wejścia znajduje się przedsionek, z którego przechodzi się do holu z klatką schodową i następnie do salonu z jadalnią.

Salon połączony jest z kuchnią, do której można się dostać również przez spiżarnię.

Obok spiżarni znajduje się kotłownia i łazienka. Natomiast obok przedsionka zlokalizowano garderobę.

Po drugiej stronie domu zlokalizowano pokój gościnny wraz z łazienką.

Natomiast na poddaszu znajdują się 4 sypialnie, każda doswitlona 1 wolim okiem. 

Sypialnia małżeńska połączona jest z także z łazienką.

Dodadkowo zlokalizowano ogólnodostepną łazienkę oraz 2 garderoby dla 2 pokojów.

KONSTRUKCJA – FUNDAMENTY

Po wykonaniu badań geotechnicznych okazało się, że na działce dominują gliny piaszczyste w stanie plastycznym. Natomiast na poziomie fundamentów występuje woda gruntowa.

Ta wiedza spowodowała, że konstruktor był zmuszony zaprojektować płyty fundamentów zarówno pod budynkiem mieszkalnym jaki i pod garażem. 

Płyta fundamentowa spowodowała, że budynki równo osiadają i nie ma żadnych spękań w ich konstrukcji.

Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych wokół budynków został wykonany drenaż opaskowy w postaci rury drenarskiej połączonej studzienkami w narożnikach budynku. Zadaniem takiego drenażu jest odprowadzanie wody poza poziom fundamentów.

Dodatkowo płyta fundamentowa jak i ścianki fundamentowe zostały zabezpieczone papą termozgrzewalną. Wnętrze budynku zostało zasypane piaskiem, który ubito.

Od poziomu płyty fundamentowej wychodzą prety stalowe, które stanowią trzpienie żelbetowe. Ich zadaniem jest wraz z wieńcami i stropem jest usztywnienie całej konstrukcji budynku oraz odporwadzenie naprężeń do poziomu fundamentów.

Ściany fundamentowe zostały ocieplone na zewnątrz styrodurem Xps o gr. 15 cm, który zabezpieczono folią kubełkową.

ŚCIANY KONSTRUKCYJNE

Ściany zostały wykonane z pustaków ceramicznych Porotherm gr. 25cm

STROP PREFABRYKOWANY

Strop został wykonany z płyt prefabrykowanych typu Filigran, które zostały dozbrojone prętami zgodnie z projektem stropu.

Płyty stropowe ustawia się dźwigiem na metalowych podporach stropowych. Przed zalaniem betonem należy jeszcze wykonać szalunek oraz zabezpieczyć od dołu łączenia płyt. Całkowita grubość stropu wynosiła 20cm.

DACH

Dach został zaprojektowany jako drewniany w konstrukcji płatwiowo – kleszczowej. Z obu stron połaci wykonano po 2 wole oka z drewnianych krążyn.

Dach został całkowicie odeskowany i pokryty papą podkładową.

Dużo pracy wymagały wole oka, których łagodne zejścia dekarze musieli sami wyprofilować. W tych miejscach też dołożyli jeszcze sporo papy podkładowej.

Dach kryty jest dachówką ceramiczną typu karpiówka.

Dużym wyzwaniem dla wykonawcy było prawidłowe położenie dachówek na wolich okach.

ELEWACJA

Budynek mieszkalny został ocieplony styropianem grafitowym o gr. 25cm, następnie otynkowany i pomalowany jasnym kolorem.