Funkcjonalny dom 

Budowa tego domu zaczęła się w 2012 roku. Ale faktycznie można powiedzieć, że wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej czyli w 2010 roku.

Zanim przystąpimy do budowy domu to musimy mieć działkę. Znalezienie odpowiedniego terenu pod zabudowę zajęło mi 2 lata.

Warto poświęcić więcej czasu na poszukiwania, żeby kupić taki grunt, który nas w pełni zadowoli. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na strony świata, wtedy można najlepiej wykorzystać zalety działki.

Działka jest w kształcie prostokąta i dłuższym bokiem przylega do drogi. Położona jest pomiędzy drogą asfaltową od strony północnej, a jeziorem z pasem drzew od strony południowej. Z jednej i drugiej strony do działki przylegają drzewa.

Powierzchnia działki nie jest płaska, ale ze znacznym spadkiem w dwóch kierunkach, od strony północnej ku południowej oraz od zachodniej ku wschodniej. Pod samym domem różnica wysokości wynosiła 2 m.

Przymierzając się do projektu domu określiłam najważniejsze jego cechy:

 • dom i garaż jako oddzielne budynki
 • dom o 2 kondygnacjach
 • maksymalne wykorzystanie powierzchni
 • najważniejsza funkcjonalność
 • duże dobrze doświetlone pokoje
 • duże przeszklenia od strony południowej i zachodniej
 • na piętrze bez skosów
 • garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym
 • dachy dwuspadowe

Bryłę domu i garażu oddzieliłam od siebie, ponieważ zależało mi na możliwości swobodnego obejścia domu dookoła.

Ze względu na duże różnice wysokości garaż posadowiłam na tym samym poziomie co zjazd z drogi gminnej. Natomiast budynek mieszkalny znajduje się 1,5m niżej niż poziom posadzki garażu.

Obie bryły domu i garażu to prostopadłościany kryte dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 30 stopni.

W obu budynkach zastosowałam tzw. murki oporowe, Które zostały obłożone blachą.

Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny jest budynkiem dwukondygnacyjnym z poddaszem nieużytkowym. Na piętrze są ściany o pełnej wysokości.

Całkowita powierzchnia domu wynosi 225 m2 i zaprojektowała ją tak, żeby powstały duże i funkcjonalne pomieszczenia.

Wejście do domu znajduje się w połowie jego szerokości od strony północnej. Przy wejściu do domu zlokalizowałam także wiatrołap, z którego wchodzi się do przedsionka, a następnie wprost do salonu o pow. 40 m2.

Przy wejściu do salonu naszym oczom ukazuje się widok na ogród dzięki sporemu przeszkleniu o szerokości 5m. Możemy tamtędy wyjść na taras, zlokalizowany od strony południowej. Przeszklenie stanowią drzwi tarasowe podzielone na 3 części. W salonie jest też drugie okno od strony zachodniej.

Przy wejściu do salonu po lewej jego stronie jest wejście do kuchni o pow. 11,5 m2, która jest połączona ze spiżarnią o pow. 4 m2. Spiżarnia została zlokalizowana w narożniku budynku i posiada okno od strony wschodniej.

Na parterze znajduje się też duża łazienka o pow. 6 m2, a o bok niej moje biuro o pow. około 20 m2 z oknem od strony zachodniej.

W narożniku budynku północno-wschodnim zlokalizowałam kotłownię o pow. 11 m2, z której jest wejście do pralni o pow. 3,80 m2. Wielkość kotłowni zależna była od wybranego systemu ogrzewania czyli kotła na paliwo stałe. Ze względu na magazynowanie pelletu przez okres zimowy, potrzebne jest miejsce na składowanie 1 tony pelletu w workach.

Mimo takiej kotłowni, często zdarza się że worki z pelletem są też układane pod schodami bo już się nie mieszczą w kotłowni.

Klatkę schodową zlokalizowałam pomiędzy przedsionkiem i kotłownią. Doświetliłam ją wysokim i nieotwieralnym oknem od strony północnej z mleczną szybą. Dzięki czemu cała przestrzeń klatki oraz korytarz na piętrze zyskały dużo światła dziennego.

Na pierwszym piętrze możemy wejść na wprost do sypialni małżeńskiej, która jest bezpośrednio połączona z garderobą, a ta z kolei z łazienką. W pokoju od strony południowej znajduje się duże dwuskrzydłowe okno do podłogi z widokiem na ogród.

Ogółem od strony południowej zaprojektowałam 3 duże pokoje. Każdy ma dwuskrzydłowe okno do podłogi. Pokój narożnikowy od strony południowo-zachodniej ma jeszcze drugie takie okno od strony zachodniej.

Pomiędzy pokojami zaprojektowałam ścianki działowe, tak żeby tworzyły wnęki na szafy lub komody.

Od strony północno-zachodniej jest jeszcze jeden pokój również z oknem dwuskrzydłowym do podłogi od strony zachodniej. Pomiędzy tym pokojem, a klatką schodową znajduje się obszerna łazienka z oknem od strony północnej. Przewidziałam w niej 2 umywalki, dużą wannę i prysznic o wymiarach 90x120cm.

Elementy konstrukcyjne budynku mieszkalnego

Badania gruntu

Podstawą do wykonania obliczeń przez konstruktora były wykonane wcześniej badania geologiczne gruntu określające panujące na działce warunki gruntowo-wodne.

Badania geologiczne stanowią bardzo ważny etap, na którym nie warto oszczędzać pieniędzy, ponieważ dzięki tej wiedzy konstruktor zaprojektuje poprawne posadowienie budynku.

Na działce występują piaski drobne i średnie oraz gliny piaszczyste w stanie plastycznym. Natomiast woda gruntowa zalegała na głębokości 1,90-2,65 m p.p.t.

Fundamenty

Fundamenty zostały wykonane jako ławy żelbetowe o szerokości 70 cm i 60 cm.

Mimo, że woda gruntowa była poniżej posadowienia, to zdecydowałam się na zabezpieczenie ław fundamentowych papą termozgrzewalną. Najpierw zostały wysmarowane gruntem, żeby była odpowiednia przyczepność papy.

Z powodu dużych różnic w terenie niezbędne było plantowanie działki. Od frontu domu została zebrana spora ilość ziemi na głębokości 1,5m.

Poziom wody gruntowej zmienia się na przestrzeni lat i pór roku,  część fundamentów po niwelacji terenu znalazła się w zakresie wahań.

Dodatkowo jeszcze na poziomie fundamentów zaprojektowałam odprowadzenie wody deszczowej do rur drenarskich, które pod ziemią rozprowadziłam na terenie działki.

Dzięki temu wokół budynków nie ma kałuż po deszczu, wszystko jest odbierane przez układ rur drenarskich.

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne wykonano z porothermu. Na zdjęciach widać ile jeszcze trzpieni żelbetowych wprowadził konstruktor, żeby usztywnić całą konstrukcję budynku.

Olbrzymie monolityczne nadproże o długości w świetle przejścia 5,13 m nad drzwiami tarasowymi zostało konstrukcyjnie połączone z wieńcem stropu.

Wykonawcy mieli problem żeby zmieścić wszystkie pręty o różnych przekrojach.

Strop prefabrykowany typu Filigran

Zastosowano w budynku mieszkalnym strop prefabrykowany typu Filigran, który stosowany jest w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym. Powodów było kilka:

 

 • mała grubość stropu zaledwie 16cm,
 • możliwość przekrycia sporych rozpiętości
 • brak spękań na suficie w trakcie późniejszego użytkowania, co mogę potwierdzić po 7 latach od daty ich wykonania

Stropy typu Filigran mają też troche minusów:

 

 • wychodzi drogo
 • płyty stropowe układa się na siatce rozstawionych podór stropowych, których jak widać na zdjęciu jest sporo
 • strop trzeba jeszcze dozbroić wg projektu stropu, który opracowuje konstruktor producenta stropów, stali trzeba dokupić jeszcze sporo
 • strop trzeba zaszalować
 • i na końcu zalać betonem B30

Konstrukcja dachu

Chciałam uniknąć na poddaszu jakichkolwiek słupków. Natomiast rozpiętość budnyku była spora, więc zdecydowałam się na kratownicę drewnianą.

Został zastosowany 1 powtarzalny typ kratownicy. Cieśla wykonał wszystkie kratownice na miejscu i natępnie były one ustawione na budnyku za pomocą dźwigu.

Tak samo było na budnyku garażu.

Pokrycie dachu

Zdecydowałam się na prostą dachówkę firmy Braas, pod jej antracytowy kolor zostały wykonane obróbki blacharskie na ogniomurkach oraz jako obudowy komninów.

Rynny, rury spustowe oraz pas podrynnowy zostały wykonane z tytan-cynku. Po roku ładnie zpatynowały i służą do dziś.

 

Elewacja

Ostatecznie dom został ocieplony styropianem grafitowym o grubości 25 cm i wykończony tynkiem mineralnym i pomalowany jednolitą farbą silikonową.

Stolarka zewnętrzna

Zdecydowałam się na drewniane:

 

 • okna trzyszybowe
 • drzwi wejściowe
 • drzwi tarasowe przesuwne