7 FAKTÓW O PROJEKCIE GOTOWYM, KTÓRE CIĘ ZASKOCZĄ. WTAJEMNICZENI TO WIEDZĄ.

Na rynku znajdziesz wiele sklepów internetowych oferujących sprzedaż projektów gotowych domów, czy to parterowych czy piętrowych, w określonej stylistyce, wyglądzie czy wielkości.

Od ilości kręci się w głowie i pewnie zastanawiasz się jaki projekt wybrać? 

Pamiętaj, że projekt gotowy musi być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), jeżeli takiego planu nie ma to, z zapisami decyzji o warunkach zabudowy.

Poniżej znajdziesz zestawienie wad i zalet projektu gotowego domu jednorodzinnego. Zastanów się i podejmij decyzję o wyborze w pełni świadomie. Decyzję dobrą dla ciebie.

PROJEKT GOTOWY – WADY

1. Kupujesz projekt, który wymaga adaptacji u architekta. Co to znaczy?

Projektanci (architekt, konstruktor oraz projektanci instalacji) uczestniczący przy opracowaniu projektu gotowego zrzekają się swoich praw autorskich, w wyniku czego projekt nie ma żadnego projektanta. Taka dokumentacja projektowa jest bezwartościowa.

Dopiero architekt wraz z konstruktorem i projektantami instalacji, którzy adaptują projekt gotowy, swoimi podpisami oraz uprawnieniami budowlanymi ponoszą odpowiedzialność za projekt i nabywają prawa autorskie do projektu.

Jeżeli nie ma zmian w projekcie gotowym to, projekt wymaga jeszcze uzupełnienia w postaci opracowania projektu zagospodarowania terenu przez architekta. Do tego projektu potrzebna jest mapa do celów projektowych.

Natomiast konstruktor analizuje projekt fundamentów czy jest adekwatny do warunków gruntowych panujących na danej działce. Do tej analizy potrzebne są badania geotechniczne gruntu na działce. 

Według prawa budowlanego badania geotechniczne nie są wymagane, ale zalecam ich przeprowadzenie, żeby fundamenty zaprojektowane były do rzeczywistych warunków panujących na działce.  

Brak badań geotechnicznych gruntu na działce powoduje, że projektanci nie mają pojęcia jakie warstwy  gruntu  są na danej działce oraz nie znają poziomu wód gruntowych. Potem podczas budowy okazuje się, że warunki gruntowe są bardzo słabe i trzeba zrobić badania gruntu oraz przeprojektować fundamenty. Wiąże się to ze wstrzymaniem prac budowlanych oraz wydłużeniem czasu realizacji domu. 

Jeżeli w projekcie gotowym mają być wprowadzone zmiany to sprawa się bardziej komplikuje.

2. Zmiany w projekcie gotowym zwiększają koszt adaptacji.

W zależności od ilości zmian w projekcie gotowym, zwiększa się koszt takiej adaptacji. Wiąże się to z wprowadzeniem zmian na rysunkach technicznych i w opisie technicznym. 

Jedna zmiana powoduje też zmiany w innych branżach, konstrukcyjnej i następnie instalacyjnych.

Takim przykładem może być zmiana otworów okiennych, kiedy to zmieniają się rysunki rzutów i elewacji. 

Gdy zmian jest dużo albo dotyczą części konstrukcyjnych tj. spadku dachu, wysokości ścianki kolankowej czy powiększenia obrysu domu, to w takim wypadku nie opłaca się wykonywać adaptacji projektu, tylko warto przystąpić do opracowania projektu indywidualnego.

Dlatego przed zakupem projektu gotowego warto dobrze się zastanowić nad własnymi oczekiwaniami odnośnie domu oraz przeanalizować wytyczne w planie miejscowym czy decyzji o warunkach zabudowy.

3. Omija Cię etap koncepcji.

Nie uczestniczysz w procesie powstawania projektu domu od podstaw. Nie przechodzisz etapu wielowymiarowych przemyśleń nad projektem. 

Na etapie koncepcji projektu domu zachodzi ścisła współpraca z architektem, który poprzez swoje doświadczenie, znajomość Twoich oczekiwań oraz kształtu Twojej działki i jej otoczenia, naprowadza cię na inne myślenie, wskazuje inne rozwiązania, które Tobie nie przyjdą do głowy. 

4. Masz narzucony z góry rozkład pomieszczeń w domu.

Każda rodzina jest inna, ponieważ składa się z niepowtarzalnych jednostek, o innych charakterach, osobowościach, zainteresowaniach czy pasjach.

Skoro każdy jest inny, to trudno jest egzystować w takiej samej przestrzeni każdego dnia. Dzień po dniu.

Dlatego przebywanie w układzie pomieszczeń, który został z góry narzucony, jak to jest w zabudowie wielorodzinnej czy zabudowie szeregowej, z czasem męczy. 

Domownicy szukają nowych rozwiązań w postaci większej i oddzielnej przestrzeni do życia.

Oczywiście aspekt finansowy też ma znaczenie. Jeżeli jesteś na etapie życia, kiedy to Twoje finanse dyktują ci mieszkanie w bliskim sąsiedztwie z innymi, to pozostaje ci to zaakceptować. 

Ale w głębi serca będziesz marzyć o własnej działce i własnym domu. 

Z czasem to się urzeczywistni, jeżeli podejmiesz rozsądne działania w tym kierunku. Trzymam kciuki 🙂

5. Nie widzisz ukrytych kosztów w rozwiązaniach konstrukcyjnych. 

Przy powstawaniu projektu domu gotowego przyjmuje się:

  • dobre warunki gruntowe panujące na działce
  • gorsze strefy przemarzania gruntu
  • uśrednione warunki wiatrowe, opadowe

Takie podejście nie ma odzwierciedlenia co do rzeczywistości, więc należy fundamenty oraz konstrukcję budynku zaprojektować do panujących odpowiednich warunków klimatycznych i gruntowych.  

Warunki gruntowe na działce. 

Duże znaczenie przy projektowaniu konstrukcji budynku mają panujące warunki gruntowe na danej działce. Dlatego wykonuje się badania geotechniczne gruntu w miejscu lokalizacji budynku. 

Ekipa geologów wykonuje minimum 3 odwierty w gruncie. Potem bada poszczególne warstwy gruntu oraz poziom wody gruntowej. Na podstawie badań geotechnik opracowuje operat, który jest podstawą do zaprojektowania fundamentów przez konstruktora.

W projektach gotowych przyjmuje się rozwiązania, które bazują na prostych warunkach gruntowych.  Dlatego zanim przystąpisz do budowy domu sprawdź jakie rzeczywiście panują warunki gruntowe na twojej działce, aby odpowiednio do tego zaprojektować fundamenty. 

Strefy przemarzania gruntu. 

Polska podzielona jest na 4 strefy przemarzania gruntu, w zależności od panujących warunków klimatycznych. Im tereny narażone są na niższe temperatury np. Góry, to poziom fundamentów jest posadowiony niżej w gruncie. 

Warunki wiatrowe i opadowe.

W różnych częściach kraju panują inne wiatry. Inaczej wieją wiatry nad morzem, inaczej w Wielkopolsce, a inaczej w górach (np. halny). Siła wiatru oraz jego powtarzalne kierunki np. Wsch-zach mają znaczenie dla konstrukcji dachu budynku.

Inne są opady śniegu w górach czy na nizinach. Ciężar śniegu jest brany w obliczeniach konstrukcji dachu. 

6. Nie widzisz błędów funkcjonalnych w projekcie gotowym.

Trudno jest ci wyobrazić sobie wielkość danego pomieszczenia w rzeczywistości. Na rysunku pomieszczenia wydają się większe, niż jak potem zobaczysz je w realnej wielkości.

Takim przykładem pomieszczenia może być przedsionek, który okazuje się potem za mały, żeby znalazła się tam duża szafa. 

Dotyczy to również powierzchni kuchni kiedy to okazuje się, że potrzebna jest większa powierzchnia blatu do przygotowywania potraw, krojenia czy zarabiania ciasta.

Często w projektach w celu zmniejszenia powierzchni użytkowej wprowadzane są np. tarasy na piętrze, z których w ogóle się potem nie korzysta, a które stanowią problem techniczny w ich prawidłowym wykonaniu.
W projektach gotowych pomijane są często pomieszczenia gospodarcze, które jak się okazuje później są bardzo potrzebne w normalnym użytkowaniu domu.  Dlatego zwróć uwagę  na te pomieszczenia w swoim projekcie domu.  

Przecież potrzebujesz miejsce to przechowywania chociażby odkurzacza, deski do prasowania, wiadra z mopem czy rowerów.

 7. Wpadasz w pułapkę zaniżonego kosztorysu.

Kosztorysy załączone do gotowych projektów są bardzo uśrednione i zawierają wycenę materiałów z niższej półki. Wszystko zaczyna się zmieniać jak zdobędziesz wiedzę o materiałach budowlanych i zorientujesz się,  że warto sięgnąć po materiały budowlane o lepszych właściwościach (pustaki czy papa termozgrzewalna, styropian,  wełna mineralna czy dachówka lub blacha). 

Wtedy liczby zaczynają rosnąć, a kosztorys puchnie.  Dlatego nie warto przywiązywać zbytniej uwagi do kosztorysów załączonych w gotowych projektach. 

PROJEKT GOTOWY – ZALETY

1. Projekt gotowy domu wraz z adaptacją otrzymujesz wcześniej niż projekt indywidualny.

Adaptacja projektu gotowego domu wymaga znacznie mniej czasu niż opracowanie projektu domu  od początku.

2. Projekt gotowy jest tańszy niż projekt indywidualny. 

Wynika to z faktu, że przy projekcie indywidualnym jest duży nakład pracy przy opracowywaniu projektu koncepcyjnego. Wiąże się to z tym, że każdy projekt domu jest inny,  mieszkańcy mają inne potrzeby i upodobania oraz budynek jest zlokalizowany na innej działce w innym otoczeniu. 

Przy projekcie gotowym te same rozwiązania funkcjonalne w domu są proponowane różnym ludziom. A przecież wiemy, że jak  się  różnimy od siebie.

3. W internecie znajdziesz wypowiedzi innych użytkowników oraz zdjęcia z budowy domu.

Na różnych forach internetowych można znaleźć zdjęcia z budowy powtarzalnych domów. Użytkownicy takich forów dzielą się swoimi zdjęciami z budowy swojego domu oraz komentują rozwiązania funkcjonalne i konstrukcyjne w swoim projekcie domu.

Czy wydając na budowę domu 500-800 tys. PLN dobrze przemyślałeś swój projekt domu oraz lokalizację działki?

Czy „oszczędność” kilku tysięcy na początku przełoży się na koszt całej inwestycji?

Zapoznaj się z artykułem Projekt indywidualny – zalety i wady

projekt-indywidualny-czy-warto

Skontaktuj się w sprawie konsultacji architektonicznej

Pamiętaj, że