W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się projekty gotowe.

Wydaje mi się, że wynika to z braku wiedzy o innych możliwościach i o tym co właściwie zawiera  projekt gotowy, a co projekt indywidualny. 

Bo oczywiście są spore różnice między opracowaniem projektu gotowego, a projektu indywidualnego.

Czy jesteś ciekaw co cię omija przy wyborze projektu gotowego?

W takim razie poznaj zalety projektu indywidualnego.

PROJEKT INDYWIDUALNY – ZALETY

1. Masz kontrolę nad projektem od samego początku

Co to znaczy że masz kontrolę nad projektem? Chodzi o to, że od  samego początku bierzesz aktywny udział przy powstawaniu projektu koncepcyjnego twojego domu.  Rozwiązania funkcjonalne pomieszczeń są dopasowane do twoich oczekiwań oraz potrzeb. 

Na pierwszym spotkaniu jako architekt próbuję poznać ciebie i twoją rodzinę zadając Ci szereg pytań. Chcę poznać twoje zachowania, rytm dnia, nawyki po to, aby wykorzystać tę wiedzę przy projektowaniu układu pomieszczeń i ich wielkości w twoim domu.

2. Otrzymujesz projekt dopasowany do wielkości działki, jej kształtu oraz stron świata.

Ważnym czynnikiem, który wpływa na wygląd twojego domu jest kształt oraz wielkość twojej działki.  Bardzo duży wpływ mają strony świata na działce, które kształtują rozmieszczenie różnych typów pomieszczeń w domu.

Staram się wykorzystać wszelkie walory ukształtowania działki przy projektowaniu twojego domu. Dlatego ważna jest dla mnie wizyta na twojej działce razem z tobą i twoja wizja jej zagospodarowania. Szukamy jej dobrych stron.
Aby dobrze czuć się w pomieszczeniach przez cały rok odpowiednie jest ich nasłonecznienie. Dlatego warto przeanalizować wędrówkę słońca i pojawiające się zacienienia na działce, które mogą powstawać przez sąsiednie zabudowania czy zadrzewienia.

3. W projekcie zostały uwzględnione Twoje oczekiwania oraz potrzeby.

Co to znaczy, że będą uwzględnione moje potrzeby?

Porównajmy dwie czteroosobowe rodziny, w których dzieci są w podobnym wieku. Wydaje się, że potrzeby obu rodzin będą takie same. Nic bardziej mylnego.

Inaczej wygląda dzień pierwszej rodziny, w której oboje rodzice pracują poza domem i dojeżdżają codziennie do pracy. Mają swój ustalony rytm dnia. Jedno z nich zawozi dzieci do szkoły, a drugie odbiera po szkole.

A jak to wygląda w drugiej rodzinie?

Jeden z rodziców pracuje w domu na przykład 3 dni w ciągu tygodnia. 

Jak myślisz czy jest to istotna różnica? 

Moim zdaniem tak, ponieważ osoba, która pracuje w domu potrzebuję swojej przestrzeni do pracy. 

Czyli w ich domu powinno być wyodrębnione miejsce do pracy, w którym może się skupić i skoncentrować na swojej pracy. Trudno jest się skupić słysząc inne odgłosy z domu czy innych domowników, kiedy np. dzieci są chore.

Dzieci odkrywają swoje pasje oraz próbują co chwilę nowych rzeczy. 

Porównajmy teraz zainteresowania dzieci z obu rodzin.  W pierwszej rodzinie nastoletni syn jest pasjonatem hokeja i potrzebuję odpowiedniego sprzętu oraz ubrań do wykonywania tego sportu. Po każdym treningu jego ubrania są przesiąknięte potem. Warto wygospodarować w domu osobne pomieszczenie do przechowywania i suszenia jego ubrań po treningu.

4. Przechodzisz przez etap powstawania koncepcji domu.

Jesteś znacznie bardziej zaangażowany w projekt ponieważ uczestniczysz w nim od samego początku. Dzięki temu masz czas na  swoje poszukiwania, przemyślenia oraz zmiany decyzji.
Taki projekt napawa cię dumą, ponieważ poznajesz cały proces powstawania projektu oraz doświadczasz wagi podejmowanych przez siebie decyzji co do wybranych rozwiązań materiałowych czy funkcjonalnych.

Podczas wielu rozmów z architektem możesz poradzić się jego w wielu sprawach związanych z funkcjonowaniem i odbiorem danej przestrzeni domu czy rozwiązaniami konstrukcyjno budowlanymi czy doborem materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Możesz też przemyśleć swoje zapotrzebowania, uwzględnić je w budżecie przeznaczonym na budowę domu. Pozwoli ci to się przygotować finansowo do budowy domu.

Na etapie powstawania projektu domu masz czas, żeby rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu budowy domu.  Warto ten czas dobrze wykorzystać zaznajomić się z technologią powstawania domów w Polsce oraz stosowaniem materiałów budowlanych w budownictwie mieszkaniowym.

Na pewno twój projekt domu będzie unikatowy ze względu na to, że TY jesteś wyjątkowy. Będziesz czuć się w nim komfortowo.

5. Projekt konstrukcji budynku jest adekwatny do rzeczywistych warunków gruntowych na działce.

Przy projekcie konstrukcji budynku uwzględnione jest po pierwsze lokalizacja działki w Polsce czy znajduje się na terenach narażonych na większe opady śniegu i niższe temperatury zimą czy też jest w rejonie większego natężenia wiatru. Ma to szczególne znaczenie przy projektowaniu fundamentów oraz konstrukcji dachu.

Aby twój fundament był zaprojektowany do rzeczywistych warunków panujących na działce, to wcześniej wykonuje się badania geotechniczne gruntu na działce w miejscu przyszłej lokalizacji budynku mieszkalnego.

Ekipa geologów przyjeżdża na twoją działkę i w minimum trzech miejscach dokonuje odwiertów oraz pobiera próbki gruntu. Na podstawie badań próbek gruntu oraz poziomu wód gruntowych geotechnik opracowuje operat, który jest podstawą do zaprojektowania fundamentów oraz ich zabezpieczenia przed wodą gruntową.

Co wtedy kiedy badania gruntu nie zostaną wykonane?

Jeżeli takie badania geotechniczne nie zostaną wykonane, to wtedy architekt i konstruktor nie wiedzą, jakie warstwy gruntu znajdują się na twojej działce.

W związku z tym konstruktor przyjmuje pewne założenia do opracowania projektu konstrukcyjnego domu i projektu fundamentów. Jednak nie masz żadnej gwarancji, że to co założył konstruktor jest adekwatne do tego co znajduje jej się pod ziemią. 

Potem podczas wykopów pod fundamenty okazuje się, że warstwy gruntu są zupełnie inne niż przyjął to konstruktor. Budowa zostaje wstrzymana. Należy wykonać badania geotechniczne gruntu i przeprojektować fundamenty.

W związku z tym przedłuża się termin realizacji domu oraz wzrastają jego koszty budowy. Dlatego nie warto szczędzić na samym początku kwoty 1000 do 1500 złotych. Potem może okazać się, że wydasz znacznie więcej pieniędzy. 

PROJEKT INDYWIDUALNY – WADY

1. Projekt indywidualny wymaga znacznie dłuższego czasu na opracowanie projektu.

Opracowanie projektu indywidualnego domu wymaga znacznie dłuższego czasu niż sama adaptacja gotowego projektu domu. Jest to związane z tym, że projekt ten podzielony jest na etapy. Najpierw powstaje projekt koncepcyjny domu, a następnie na jego podstawie opracowywany jest projekt budowlany.

2. Indywidualny projekt domu jest droższy niż gotowy projekt domu.

Wyższa cena projektu indywidualnego domu jest związana z tym, że 4 projektantów poświęca znacznie więcej swojego czasu niż to jest przy projekcie gotowym, który wymaga tylko adaptacji.

Najwięcej czasu i energii poświęca architekt, który swoją pracę zaczyna od opracowania projektu koncepcyjnego domu.  Etap ten jest pracochłonny i wymaga pełnego zaangażowania się projektanta.

Mam nadzieję, że rozjaśniłam w twojej głowie wątpliwości dotyczące współpracy z architektem na twoim projektem domu od samego początku.

Jeżeli masz jakieś pytania do artykułu powyżej to proszę zadaj je poniżej w komentarzu.

Oferta wypełnienia wniosku o warunki zabudowy

dla domu jednorodzinnego lub rekreacyjnego
Sprawdzam Pakiety