Co warto wiedzieć o stronach świata zanim kupisz działkę lub wybierzesz projekt domu?

Dlaczego strony świata mają znaczenie przy projektowaniu domu jednorodzinnego?

Jak usytuować dom na działce względem stron świata?

Chodzi o to, aby pomieszczenia były odpowiednio doświetlone przez cały rok. Innego nasłonecznienia wymagają pomieszczenia przeznaczone na dłuższy pobyt użytkowników domu, a innego nasłonecznienia wymagają kiedy przebywamy w nich krótko.

Dodatkowym atutem są zyski ciepła uzyskiwane  od nasłonecznienia. Dlatego warto lokalizować pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu czyli pokój dzienny, pokoje dzieci, jadalnię od strony, która jest najbardziej nasłoneczniona taka jak strona południowa.

Zimą słońce na niebie jest nisko wtedy to promienie słoneczne docierają głębiej do pomieszczenia i całe je oświetlają. Natomiast latem kiedy słońce wędruje wysoko po niebie to promienie słoneczne oświetlają tylko miejsce tuż przy oknie.

Co to są zyski ciepła?

Zyski ciepła powstają w wyniku przenikania  promieni słonecznych do wnętrza  domu przez szyby w oknach. Dzięki temu zimą są niższe straty przy ogrzewaniu tych pomieszczeń.

Poniżej animacja wędrówki słońca w dniu 21 marca

Co jeśli kupiłeś już działkę, której strony świata całkowicie ci nie odpowiadają?

Na pewno taka działka będzie wyzwaniem dla każdego projektanta i może powstać bardzo ciekawy projekt domu, w którym zostaną uwzględnione ukształtowanie terenu oraz strony świata wraz z twoimi wytycznymi co do wyglądu domu.

Możesz sam przeprowadzić taką analizę na swojej działce. Warto poznać jak słońce wędruje, jak jest wysoko czy nisko w różnych porach roku. Jest to szczególnie ważne, jeżeli wokół są jakieś wysokie drzewa, które rzucają cień.

Ten cień będzie zupełnie inne latem, kiedy słońce jest wysoko, a zupełnie inny zimą, kiedy słońce jest nisko.

Mogę to stwierdzić na przykładzie własnej działki, gdzie z dwóch stron rosną wysokie drzewa. Od strony ulicy czyli strony północnej znajdują się bardzo blisko wysokie akacje, natomiast od strony południowej rosną wysokie dęby.

Obserwując ścieżkę słońca i rzucany cień przez drzewa wybrałam miejsce lokalizacji pod dom, w taki sposób,  żeby cień drzew nie dotarł do budynku w sezonie jesiennym.

Dzięki temu zlokalizowane pokoje od strony południowej są odpowiednio doświetlone w okresie jesieni i zimy. 

Jak usytuwować dom na działce względem stron świata. Poznaj zasady rozmieszczania poszczególnych pomieszczeń w budynku.

Jest to związane z zapotrzebowaniem naturalnego światła w tych pomieszczeniach oraz przebywaniem w nich znacznie dłużej ludzi.

Od strony północnej lokalizujemy pomieszczenia, w których przebywamy najrzadziej, dlatego też najlepiej jest od tej strony zlokalizować wejście do budynku, a wraz z nim, hol, klatkę schodową, łazienkę, kotłownię, garaż czy garderoby.  Są to pomieszczenia, w których nasłonecznienie nie jest ważne, bo przebywamy w nich stosunkowo krótko.

Od strony wschodniej umieszczamy pomieszczenia takie jak kuchnia, jadalnia sypialnie. 

Natomiast od strony zachodniej mogą znaleźć się pomieszczenia, w których przebywamy wspólnie razem czyli może być to pokój gościnny może to być też jadalnia czy pokoje dzieci.

Od strony południowej warto lokalizować też pokoje dzieci, sypialnie, pokój dzienny. Wydaje się, że latem te pomieszczenia będą zbytnio narażone na upał. 

Moim zdaniem zalety przebywania w tych pomieszczeniach zimą, wiosną czy jesienią, kiedy to praktycznie całe pomieszczenie jest nasłonecznione przewyższają wady w okresie letnim.

Oczywiście masz prawo się z tym nie zgodzić. Jeżeli uważasz, że lepiej będziesz się czuł w pokoju dziennym od strony wschodniej czy północnej, to tak to zrób.

Miej świadomość, że pomieszczenie będzie krótko naświetlone, a od północy to właściwie wcale. Będzie sprawiało wrażenie ponurego i zimnego miejsca.

Pokój dzienny oraz pokoje na piętrze zlokalizowałam od strony południowej i zachodniej.  Okna w tych pomieszczeniach są do samej ziemi z widokiem na przyrodę. Dzięki temu pokoje są dobrze oświetlone przez 3/4 roku. Sprawiają wrażenie pomieszczeń ciepłych i przyjaznych, w których czuję się bardzo komfortowo.

W salonie od strony południowej mam drzwi tarasowe o szerokości 5 m z przejściem pośrodku, przez które niesamowicie sączy się słońce. Latem oświetla tylko metr od okna. Natomiast w okresie jesienno-zimowym promienie słoneczne wchodzą w głąb pomieszczenia czyli na kolejne 5 metrów.

Czy wiesz co to analiza nasłonecznienia i zacienienia?

Przy powstawaniu projektu koncepcyjnego domu, architekt wykonuje analizę wędrówki słońca po terenie działki. Sprawdza czy pomieszczenia przewidziane na dłuższy okres przebywania mieszkańców będą odpowiednio nasłonecznione w najkrótszych dniach w roku i w jakich godzinach.

Raczej będziesz mieć sąsiadów, których domy też będą rzucać cień na twój dom. Dlatego architekt sprawdza kiedy będzie najgorsze zacienienie i w jakich godzinach.

Takie analizy wykonuje się dla 21 marca i 21 września.

W zależności od tych informacji można tak ukształtować budynek, żeby zniwelować zacienienie powstające od sąsiednich zabudowań.

Poniżej analiza nasłonecznienia i zacienienia w dniu 21 marca, jaką wykonałam do projektu domu względem zabudowy sąsiedniej.

analiza-naslonecznienia-projektu-domu
analiza-zacienienia-dla-domu

Poniżej analiza nasłonecznienia i zacienienia w dniu 21 września, jaką wykonałam do projektu domu względem zabudowy sąsiedniej.

analiza-naslonecznienia-projekt-domu
analiza-zacienienia-projekt-domu

Skontaktuj się w sprawie konsultacji architektonicznej

Pamiętaj, że