Masz ściśle określony budżet na dom i chcesz się w nim zmieścić?

Chcesz się dowiedzieć jak wybudować tani dom w 2021 roku?

Podam Ci 9 porad na tani dom w stylu stodoła, który będzie ładny i nowoczesny. Zastosowanie tych trików w projekcie domu pozwoli Tobie nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również skrócić prace przy budowie domu.

1. Jak wybudować tani dom – zrezygnuj z  piwnicy

Naprawdę zrezygnuj z budowy piwnicy, ponieważ koszty wybudowania tej podziemnej kondygnacji są znacznie wyższe niż postawienie np. piętra. 

Składają się na to warunki gruntowo – wodne panujące na Twojej działce. A mianowicie odpowiednie zabezpieczenie fundamentów, podłogi na gruncie i ścian zewnętrznych piwnicy przed działaniem wody i wilgoci. 

Chodzi o to, że na tej głębokości bardzo często występuje już woda gruntowa, która przenika przez elementy konstrukcyjne budynku do wewnątrz. Jedyne co można zrobić to bardzo dobrze zabezpieczyć fundamenty, ściany i podłogę piwnicy za pomocą papy termozgrzewalnej lub też piany poliuretanowej zamkniętokomórkowej.

Dodatkowo trzeba też wokół budynku rozprowadzić system drenarski w postaci rur drenarskich i studzienek, który będzie na bieżąco odprowadzać wodę gruntową poza obszar budynku.

2. Jak wybudować tani dom – zrezygnuj z garażu

Zamiast garażu możesz potem wykonać wiatę lub zbudować go później, kiedy już staniesz finansowo na nogi po budowie swojego domu.

Zgodnie z aktualnym prawem budowlanym możesz wybudowac garaż o powierzchni zabudowy do 35m2 na zgłoszenie.

Wiem, że przydaje się garaż i to najlepiej dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym.

Niestety,  jest to dodatkowy wydatek nawet jak jest zlokalizowany w bryle budynku. Jak masz ściśle określony limit finansowy to od razu zrezygnuj z garażu.

3. Jak wybudować tani dom – wykonaj  dom w formie prostokąta

Prosta bryła domu zmniejsza znacznie koszt robocizny. Rozczłonkowana bryła budynku utrudnia pracę fachowcom, spowalnia ich, a co za tym idzie zwiększa koszty. 

Co jeszcze spowalnia wykonanie prac na budowie? 

Są to wszelkie roboty zbrojarskie, szalunkowe, czyli wykonywanie elementów konstrukcyjnych żelbetowych takich, jak nadproża monolityczne nad dużymi rozpiętościami czyli oknami czy przejściami, wszelkie nadwieszenia bryły budynku, schody wewnętrzne żelbetowe.

Do wykonania każdego takiego elementu trzeba przygotować szalunek, zbrojenie z prętów stalowych, następnie zalać go betonem, a potem zdjąć szalunki.

Im więcej takich robót budowlanych do wykonania to, następuje wzrost kosztów robocizny.

Zamiast schodów monolitycznych żelbetowych, lepiej na końcu budowy wykonać schody drewniane. Pewnie się dziwisz, że tak Ci doradzam, ale wiem to z doświadczenia. Schody wylewane na budowie nigdy nie są idealne. Poszczególne szerokości i wysokości stopni różnią się między sobą. Następnie obłożenie ich drewnem lub materiałem drewnopodobnym to nie lada wyzwanie dla stolarza. Każdy stopień musi być docinany i dopasowywany na miejscu. Cena za taką usługę wynosi tyle co za wykonanie całej konstrukcji schodów z drewna.

Teraz powiesz mi, że schody można obłożyć kamieniem lub płytkami, ale wiesz mi to, też jest pracochłonne i ponadto takie schody nie są zbyt bezpieczne, gdy masz małe dzieci w domu. Upadki z takich schodów kończą się strasznymi urazami.

Minus wykonania schodów drewnianych na końcu budowy jest taki, że podczas budowy wykonawcy muszą się męczyć wchodzeniem na piętro po drabinie.

Jak wybudować tani dom

4. Zastosuj dach dwuspadowy bez lukarn i wielu okien dachowych

Najlepiej sprawdza się prosty dach dwuspadowy bez  lukarn, które przedłużają wykonanie takiego dachu. 

Są dodatkowym elementem konstrukcji dachu, który wymaga odpowiedniego wcięcia się w dach i zabezpieczenia obróbkami blacharskimi.

Na lokalizację okien wykorzystaj ściany szczytowe. Można w nich umieścić wysokie okna, które ładnie doświetlą wnętrze.

Okna połaciowe też mają swoją cenę i ich osadzenie i obrobienie wymaga sporego nakładu pracy. Lepiej nie przesadzaj z ilością.

Lepszym patentem jest wykonanie na tyle wysokiej ściany zewnętrznej piętra, w której zmieszczą się normalnej wielkości okna. Atuty są takie, że na poddaszu masz normalnej wysokości pomieszczenia bez utraty ich powierzchni na rzecz skosów dachu.

Dodatkowo takie rozwiązanie jest tańsze niż wykonanie wielu okien dachowych.

5. Buduj 2 kondygnacje: parter + poddasze

Budynki o 2 kondygnacjach w zwartej, prostej bryle wychodzą finansowo znacznie lepiej niż budynek parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Ma to związek ze zwiększonym zakresem wykonania fundamentów oraz ich zabezpieczeniem przeciwwilgociowo i termicznie oraz wykonaniem znacznie większej konstrukcji dachu i jego pokrycia. Zwiększa się również metraż położenia instalacji czy centralnego ogrzewania, wody czy energetycznej.

Dom o 2 kondygnacjach jest łatwiej ogrzać zimą niż dom parterowy. Ma to związek  z rozprowadzeniem ciepła po domu. Ciepłe powietrze unosi się do góry.

Dlatego warto budować domy o 2 kondygnacjach nadziemnych, czyli parter oraz poddasze użytkowe.

6. Jak wybudować tani dom – zrezygnuj z balkonów i tarasów na piętrze

Trudno jest wykonać poprawnie balkon i taras znajdujące się nad parterem czy bezpośrednio nad pomieszczeniem. Trzeba je bardzo dobrze zaizolować papą, ocieplić, wyprofilować spadki oraz przede wszystkim odpowiednio zamontować balustrady, tak aby nie naruszyć poszczególnych warstw wykończeniowych na tarasie. 

Inaczej woda dostanie się do środka i z czasem będą wychodzić zacieki. Sama balustrada też ma swoją cenę. Możesz wybrać balustradę ze stali nierdzewnej, albo wykonać ją z profili ocynkowanych i malowanych proszkowo, do tego wypełnienie ze szkła, drewna lub prętów.

Polecam rezygnację z balkonów i tarasów na piętrze.

7. Jak wybudować tani dom – zastosuj proste wykończenie elewacji

Wiem, że stosowanie różnych materiałów na elewacji szczególnie drewnianych desek czy kamienia wygląda bardzo estetycznie i zupełnie zmienia odbiór takiego budynku. 

Jednak ma to poważną wadę, ponieważ takie wykończenie  jest znacznie bardziej kosztowne. Pokrycie elewacji deskami drewnianymi czy panelami z blachy wymaga wykonania najpierw podkonstrukcji, którą mocuje się do ściany zewnętrznej budynku. Natomiast materiał okładzinowy w postaci desek drewnianych, płyt kamiennych czy arkuszy blachy, mocuje się do tej podkonstrukcji. Ocieplenie w postaci wełny mineralnej można zastosować jako wypełnienie pomiędzy pionowymi elementami podkonstrukcji.

Innym znacznie droższym rozwiązaniem jest wykonanie podkonstrukcji w oddaleniu, przynajmniej 10 cm od ściany, tak aby drewniana podkonstrukcja nie stykała się z murem. Następnie szczelinę między murem, a podkonstrukcją wypełnia się pianą poliuretanową zamkniętokomórkową. 

Wykonanie elewacji obłożonej okładziną wymaga też zatrudnienia różnych ekip fachowców i ich dostępności w danym czasie trwania budowy.

Dlatego warto wykonać prostą elewację np. testawiając ze sobą różne tekstury tynku.

8. Wykonaj maksymalnie 2 łazienki lub łazienkę i toaletę

Wykończenie i wyposażenie łazienek wiąże się ze sporym wydatkiem, mimo, że jest to niewielka przestrzeń, ale nagromadzenie tam ilości sprzętów jest wyjątkowo duże.

Dlatego przemyśl sprawę ilości łazienek w odniesieniu do liczby mieszkańców i ich trybu dnia. Kiedy najwięcej osób chce równocześnie skorzystać z łazienki?

9. Jak wybudować tani dom – zrezygnuj z kominka w domu

Poprawne wykonanie obudowy kominka wiąże się z wynajęciem prawdziwego fachowca (zduna) i zakupem samego kominka oraz materiałów ognioodpornych i wykończeniowych. Dlatego warto zrezygnowac z kominka.

Na tym nie warto oszczędzać, bo potem okazuje się, że przy rozpalonym kominku jego wykończenie zewnętrzne pęka pod wpływem bardzo wysokich temperatur.

Podsumowanie. Dom energooszczędny.

Im bardziej prosta i zwarta bryła domu z dwuspadowym dachem bez stosowania różnych typów  materiałów na elewacji, tym budowa domu jest bardziej przyjazna finansowo.

Warto też pomyśleć o tym, aby dom był maksymalnie energooszczędny, po to aby jego eksploatacja w całym okresie była w miarę na niskim poziomie.

Właśnie budynki dwukondygnacyjne o zwartych i prostych bryłach, bez tarasów i balkonów na piętrze spełniają podstawowe warunki takiego domu energooszczędnego.

Dodatkowy czynnikiem jest również wykorzystanie waloru nasłonecznienia i przenikania ciepła przez szyby w oknach. W tym celu warto stosować zasadę; duże przeszklenia od strony południowej i zachodniej, małe przeszklenia od wschodu, a od północy najlepiej wcale.

Co za tym idzie, takie podejście definiuje, gdzie mają znajdować się pomieszczenia, w których walorem są duże przeszklenia, a gdzie pomieszczenia, których dużych przeszkleń nie wymaga się.

Znając te wszystkie zasady jeszcze przed zakupem działki, jesteś w stanie znaleźć taką działkę, która pozwoli postawić Tobie budynek względem odpowiednich stron świata wraz z uwzględnieniem walorów widokowych na Twojej działce.

Koszty budowy domu.

Nie poruszam tutaj kwestii kosztów budowy takiego domu. Jest zbyt wiele czynników wpływających na cenę, które cały czas się zmieniają. 

Ceny materiałów są zależne od kwartału roku, w którym je kupisz. Pamiętaj w styczniu i lutym jest najtaniej. Wtedy jest zastój ze względu na zimę i producenci opróżniają magazyny.

Natomiast koszty robocizny potrafią być zupełnie inne np. w oddaleniu 50 km od dużego miasta, gdzie fachowcy też są dobrzy, ale jest mniej zleceń i inaczej wyceniają swoją pracę.

Do tego dochodzą różnej jakości materiały o różnych parametrach i różnych producentów o różnych cenach 🙂

Dlatego nie odpowiem Ci na pytanie o koszt takiego domu. Realny koszt budowy domu poznasz po jego zbudowaniu. 

Koniec kropka. 

Wcześniej możesz zrobić założenia budżetu i starać się go trzymać. Kiedy przekraczasz budżet no, to musisz z czegoś zrezygnować. 

Nie ma innej opcji!

Wiem, że to nie jest łatwe. Sama przez to przechodziłam i na początku mieszkałam w baaaardzo spartańskich warunkach, które z czasem nabierały wyglądu normalnych pomieszczeń 🙂

Budowa domu pod względem logistycznym i finansowym to naprawdę duże wyzwanie, ogromny stres i nieludzkie zmęczenie.

No to trochę cię nastraszyłam. A teraz przedstawiam Ci 9 trików do zastosowania w projekcie domu, które w znacznym stopniu obniżają koszty budowy takiego domu.

Oferta wypełnienia wniosku o warunki zabudowy

dla domu jednorodzinnego lub rekreacyjnego
Sprawdzam Pakiety